OCEÁN DĚTEM

K projektu Green Life si česká dvojice vzala za své i ochranu oceánu a dala tak vzniknout organizaci Blue Life

Je to mimořádně zajímavý a veřejně prospěšný etický program, který se zabývá čištěním pláží, podmořského světa a ostrovních ekosystémů v souostroví Pulau Banyak, které se rozkládají v Indickém oceánu na severozápadní Sumatře v Indonésii. Nachází se zde 90 rajských ostrovů s pouhými 7mi rybářskými vesnicemi.

Na ostrově Pulau Banggaru se nachází kladiště mořských želv, které jsou kriticky ohrožené vyhynutím a jejich úhlavním nepřítelem je právě znečištění oceánů plastovými odpadky, zejména igelitovými sáčky, které zaměňují za svoji přirozenou potravu, medúzy.

OCEÁN DĚTEM

ÚČET OCEÁN DĚTEM

VIDEO 

Aktuality Blue Life březen 2017

BLUE LIFE 2017

Na dotazy ohledně nově vzniklého projektu BLUE LIFE odpovídá Zuzka Koloušková, spoluzakladatelka projektu GREEN LIFE.

Zuzko, na konci roku 2016 se vaše aktivity v Indonésii rozšířili o projekt Oceán dětem, můžeš prozradit dobro-dárcům, co se již v projektu podařilo uskutečnit?

Naše pralesní cesta se rozšířila i o oceán, kde jsme vykoupili hektar pozemku na ostrově Sikandang a postavili tam dobrovolnické centrum Blue Life. Lidé nám přijíždějí pomáhat čistit oceán a pláže od plastových odpadků, což je skvělá spolupráce. Navíc nově čistíme želví pláže na ostrově Bangkaru, a to je opravdu mimořádně smysluplná činnost. Připravujeme funkční odpadový program pro domorodé rybářské vesnice. Projekt se skvěle rozjel a v podstatě kopíruje fungující Green Life.

Z minulosti vím, že pro projekt GREEN LIFE byly neustále potřebné foto-pasti, kterými se monitorovalo území, o které pečujete. Co potřebujete pro projekt BLUE LIFE?

Pro Blue Life je zapotřebí rozjet proti-pytláckou hlídku želví komando, to je nyní naše největší vize, poněvadž máme recept na zastavení pytláctví a vykrádání želvích vajec na Bangkaru. Potřebujeme najít 400 skvělých duší, které měsíčně pošlou na transparentní účet zachraň želvu 100 Kč. Věřím, že se takoví lidé najdou, je to opravdu důležité. Neméně důležité je vytvořit podmínky pro čištění podmořského světa, tedy dát dohromady 4 potápěčské výstroje a vysokotlaký kompresor.

Na ostrovech, o které se staráte, jsou kladiště želv. Hrozí jim také nájezdy pytláků nebo je více ohrožuje znečištěné moře?

Ano, už jsem to zmínila. Pytláci vykrádají želvám vajíčka a na černých trzích je prodávají za 1,80 Kč. Je to nepochopitelné, poněvadž se jedná o zvířata ohrožená vyhynutím. Právě proto musí vzniknout želví komando a musíme želví pláže monitorovat fotopastmi a střežit s naším novým týmem. To je náš velký úkol.

Jaké jsou klíčové plány Blue Life v roce 2017?

V roce 2017 bychom rádi rozjeli želví komando a ve vesnicích odpadový program, tedy rozmístili koše, zajistili svoz odpadků a podpořili jeho třídění a prodej ve spolupráci s místními rodinami, kterým tak dáme práci. Potřebovali bychom sehnat podporu na motorový člun, ale věřím, že to dopadne dobře, jakmile lidé zjistí, jak prospěšný je projekt Blue Life. Velmi důležité je zapojit co nejvíce lidí do ochrany pralesů a oceánu, poněvadž na nich stojí naše budoucnost.

Opět děkuji Milanovi a Zuzce za jejich snahu a laskavost pomáhat tam, kde je to potřeba. Když jsem organizoval výstavu na podporu záchrany deštných pralesů, která byla pro oslovené školy v Kladně edukativní, jedna z otázek dětí, ale i dospělých byla, proč pomáháme v zemi, která je od nás na míle vzdálená?

Odpověď byla velmi prostá. Když je například v ČR zima, stromy prochází takzvaným vegetativním klidem a nevyrábí tolik potřebný kyslík. Pokud si zničíme pralesy, narušíme klima, které bude mít tvrdý dopad na vše živé. A s Oceány je to stejné. Možná, že jsou ještě v horším stavu než deštné pralesy. Například je zmonitorováno, že lidé až do dnešní doby zahubili celosvětově téměř 80 % populace žraloků. Přitom je zřejmé, že pokud oceány přijdou o tohoto predátora, dojde k ohromnému narušení celého ekosystému.