Život Je Nekonečná Řada Protínajících Se Událostí...

Co je u Hynečka nového ? - květen 2018

Skupinka běžců kolem Veroniky Šimáčkové se pravidelně jednou měsíčně schází, aby podpořila Hynečka Skůru, který se stal jedním z nejsilnějších příběhů projektu Na Vlně Laskavosti. Pravidelně přinášíme s určitým časovým odstupem nové informace ohledně Hynečkova stavu a tím dáváme zpětnou vazbu všem, kteří se Hynečkovi snaží pomoci. Tímto vám předkládáme několik novinek z Hynečkovy cesty za radostnějším životem.

Paní Mirko, po poslední delfíni terapii jste sdílela jednu z velkých událostí, kterou byl náznak prvních odvážných krůčků Hynečka. Můžete nám tedy říct více o tomto novém podnětu? Co a jak Hynečka stimulovalo?

Ve své podstatě to byla náhoda, že jsem Hynečka svépomocí postavila a on zcela nečekaně začal dělat malé kroky. Jeho tělo jej ale neudrží, a tak jsou začátky prvních kroků pro nás oba hodně namáhavé. Vše se seběhlo neočekávaně a popravdě to byl jeden z nejpříjemnějších šoků, který jsem v poslední době prožila. Když jsem vše konzultovala s terapeuty, byla jsem ujištěna, že krůčky dělá Hyneček sám, že to není žádný reflex. Dle mého úsudku došlo k velkému stimulu po posledním pobytu na delfinoterapii.

Nyní jste čerstvě po hipoterapii, došlo i tam k nějakému překvapivému progresu?

Tentokrát neměl na hiporehabilitaci jen jízdu na koni, ale měl i každý den cvičení. Sám sobě ukázal, že jej nožičky začínají poslouchat, a tak trénoval oporu do patiček a koordinaci pohybu nohou.

Také nás všechny zajímá, kam jste se posunuli v příjmu potravy a kolik se Hynečkovi podařilo přibrat na váze?

S příjmem potravy je to bohužel malinko horší. Když byl v lázních, tak hodně zhubnul. Strava, která mu byla podávána, nebyla dostatečně vyvážená a tím došlo k poklesu váhy. Příště si lázeňskou stravu odpustíme a budu pro Hynďu vařit jako doma. V současné době jí Hyneček částečně pusou, a to, co nesní, dostává do bříška pegem. Ne vždy se vše daří...

Rádi bychom se též dozvěděli, proč se zajímáte o speciální terapii na Slovensku, která je velmi nákladná. V čem je odlišná a co nového může Hynečkovi přinést do jeho života? Osobně jsem přesvědčen, že vše, co s Hynečkem podnikáte, má nějaký smysl, ale je terapie u našich sousedů něčím výjimečná?

Na Slovensku je medical center Adeli, které má výborné výsledky v léčbě a rehabilitaci obdobných případů, jako je ten Hynečkův.

Jejich koncept je jiný než terapie v Čechách. S každým pacientem pracují tři terapeuti. Každý stimuluje něco jiného. Dám příklad třeba u chůze. Když se člověk pohybuje chůzí, tak zapojuje nohy, ruce, trup. A takto pracují tito tři terapeuti. Každý má za úkol jednu oblast pohybu.

Tato terapie je velmi namáhavá. Po fyzické stránce je namáháno celé tělo, stejně tak je však namáhána i mentální část. Proto je tato terapie velmi finančně nákladná. Trvá 2-3 týdny. Máme hodně přátel, kteří na Slovensko do Adeli za účelem terapie jezdí, a mají velké úspěchy. Velmi si přejeme tuto terapii vyzkoušet, i když je cena opravdu vysoká.

Myslím, že je to skvělá příležitost pro všechny běžce, kteří chtějí Hynečkovi pomoci k terapii v Adeli. Obzvláště, když Veronika Šimáčková vytvořila pěknou událost na léto. Její "Letní výzva pro srdcaře" bude tentokrát pro Hynečka Skůru, více informací naleznete zde.

Co je u Hynečka nového? - únor 2018

Už je to nějaký ten pátek, co se schází skupinka bytostí kolem Veroniky Šimáčkové, aby svým během podpořili Hynečka Skůru na jeho cestě za radostnějším prožíváním života. V minulém roce se celé této skupině běžců podařilo vybrat dostatek finančních prostředků, aby Hyneček mohl vyrazit na delfíní terapii, která pro něj znamená velmi mnoho. Prostřednictvím Hynečkovi maminky vám přináším několik novinek z Hynečkova života...

Paní Mirko, co je tedy v Hynečkově příběhu nového?

Všechny zdravím. Pro všechny máme velkou novinu, kterou je u Hynečka přijímání potravin ústy. Zvládá přijímat mixovanou stravu. Za tři týdny přibral 0,5kg. Je to pro nás ohromný posun. Když to všechno dobře půjde, mohli bychom se zbavit do budoucna pegu (sondy v žaludku).

To je pro nás všechny výborná zpráva!

Za dobu, co Hynečeka znám, je patrné, že docela fyzicky vyrostl. To Vám s ohledem na každodenní intenzivní péči musí asi brát hodně fyzických sil, je to tak?

Máte pravdu. Hyneček už je kus chlapa a každodenní péče mi dává zabrat. Do budoucna budeme řešit jednu zásadní věc a tou je bydlení. V současné době bydlíme ve čtvrtém patře bez výtahu, což pro naše každodenní docházení na terapie není úplně bez komplikací. Pevně doufáme, že se naše bytová situace zlepší, ale vše bude záležet opět na financích. Asi by nám v současné době velmi pomohla i plošina, ale vše je velmi drahé, a tak si myslíme, že by nám v naší situaci nové bydlení přineslo mnohem více svobody a "komfortu".

Paní Mirko, existuje nějaká terapie, kterou byste rádi vyzkoušeli, ale je pro Vás z jakéhokoli důvodu nedostupná?

Těch terapií v zahraničí je několik. V Čechách už jsme absolvovali téměř všechno. Jednu terapii bych Hynkovi opravdu přála. Tou je pobyt na klinice v USA u zakladatelky terapie oblečků TheraSuit Isabell Koscielny, která jezdí školit do ČR dvakrát ročně. To je také čas, kdy se s ní máme možnost setkávat. Je to specialistka na rehabilitaci po úrazech, jako byl ten Hynkův. Věřím, že by nám tento pobyt v mnohém pomohl a podpořil by Hynečkův rozvoj. Bohužel je pobyt na klinice velmi drahý.

Máte při vší té péči o Hynečka čas sledovat podobné příběhy, jako je ten Hynečkův? Pokud ano, jak Vám zkušenosti v jiných příbězích pomáhají?

Pohybujeme se v prostředí, kde se s podobnými příběhy setkáváme. Z těchto setkání se vygenerovalo přátelství pěti rodin, které si prošly stejnou událostí. Jen nám se však Hyneček z umělého spánku probudil. Za to jsem šťastná. Hyneček je tady, je s námi a my mu do života pomáháme, jak jen to jde. Dáváme mu tu nejlepší péči a lásku. S ostatními rodiči jsem v kontaktu a společně se podporujeme a pomáháme si.

A poslední věc, která mne a snad i ostatní zajímá, je Hynečkova integrace do vzdělání a socializace mezi dětmi. Nejenže roste fyzicky, roste také mentálně. Vždy, když se setkáme, mám pocit, že by klidně mohl mezi děti. Cítíte totéž? Nebo je to jen moje mylná domněnka?

Hyneček mentálně odpovídá svému věku. Takže může navštěvovat speciální školu a jít mezi děti. Má rád pohádky, rád hraje na schovávanou a honěnou. Vše se uzpůsobuje jeho potřebám. Má rád auta a motorky. Hodně věcí mu zůstalo z období před úrazem.

Paní Mirko, to všechno zní velmi radostně a optimisticky. Pevně doufám, že se vše ještě zlepší po delfinoterapii, na kterou vyrážíte 24.3.2018.

Za skupinu Na Vlně Laskavosti velmi děkuji za novinky z Hynečkova života a ostatní bych touto cestou pozval 8.3.2018 k výběhu s OC Central Kladno, s Veronikou Šimáčkovou a partou kolem ní. Sraz je u info pultu OC Cental Kladno v 18:30. Těšíme se na vaši podporu! 

Co je u Hynečka nového? - srpen 2017

Delfinoterapie...terapie, která pomáhá 

Rozhovor s maminkou Hynečka Skůry o průběhu terapie, která Hynkovi velmi pomáhá
Delfinoterapie - ilustrační foto
Delfinoterapie - ilustrační foto

Paní Mirko, jedna z terapií, kterou s Hynečkem absolvujete, je terapie s delfíny. Můžete čtenářům prozradit, kam jezdíte a jak dlouho taková terapie trvá?

Na terapii s delfíny jezdíme již několikátým rokem na Ukrajinu, a to přímo do města Oděsa. Terapie trvá 30 minut každý den. Hynek je s delfínem v intenzivním kontaktu, hraje si s ním a snaží se plavat. Delfíni jsou velmi senzitivní a inteligentní bytosti, které se velmi dobře dokáží nacítit na lidský hendikep. V místě, kde má delfín čumák a kořen čumáku, je umístěno centrum delfíního sonaru, které je schopno rozpoznat, kde je u postiženého místa v člověku problém. U Hynečka je toto místo mozek - nervová soustava, a proto je často k delfínímu čumáku přikládána právě Hynečkova hlava.

Povězte nám prosím, jak celá terapie na Hynečka působí a jak vnímáte terapii Vy?

Delfíni pracují s vnitřním signálem, který je velmi silný. Nejen Hynka, ale i všechny ostatní kolem to hodně zklidní. Tento signál je neuvěřitelně intenzivní. U dětí, které jsou ve vodě, je to ještě silnější a tyto děti to i slyší. Já jsem také měla možnost plavat s delfínem a je to úžasný zážitek. Člověk je vedle delfína nesmírně šťastný. Bohužel je delfíní působení dočasné a po určité době vyprchá. U Hynečka po zhruba 3 měsících. Hynkovi díky delfínům vymizela dystonie, to je samovolný pohyb rukou a nohou. Díky tomu je mu lépe a daleko více pracuje při ostatních terapiích.

Možná Váš příběh sledují rodiče, kteří prožívají podobnou životní situaci jako je ta Vaše. Máte pro ně ohledně terapie s delfíny nějaké doporučení? Třeba podle jakých kritérií vybrat terapeutické místo?

Ve světě je několik středisek, kde jsou delfinoterapie. Jen třeba na Ukrajině je jich celkem patnáct.

Já byla s Hynkem jen v Oděse.

Terapie je kousek od moře, což je velmi dobré pro delfíny, kteří tak mohou mít vodu přímo z moře.

Příští rok bychom si přáli odjet do Antalie, kde provádí delfinoterapii pán, který hovoří česky. Bohužel na Ukrajině, kam jezdíme, je jazyková bariéra mezi terapeuty a námi. I když se nám povedlo terapeuty sem tam nějaká slova naučit, stále to nestačí k plnohodnotné komunikaci.

Pro co nejlepší účinek terapie je totiž důležité, aby Hyneček terapeutům rozuměl. A vzhledem k tomu, že je terapie hodně nákladná, je pro nás podstatné, abychom z celého pobytu vytěžili maximum.

A na závěr ještě jedna otázka ohledně financí. Můžete prozradit, jaký obnos je potřeba k pokrytí jedné celkové delfíní terapie včetně ubytování a letenky?

Všude tam, kde jsou delfinoterapie, záleží hlavně na tom, v jaké sezóně přijedete. Na Ukrajině je bohužel brzy zima, a to ovlivňuje vývoj ceny, která se hodně mění. Na Ukrajině stojí plavání s delfínem a pomocí terapeuta od 1200,- Kč až do 2200,-Kč za jednu terapii, která trvá 30 minut. Takže si dokážete asi představit, kolik stojí týdenní pobyt včetně letenky a ubytování. Celkově se cesta na delfinoterapii pro mě a Hynečka pohybuje kolem částky 60 tisíc Kč za týdenní pobyt. I když je delfinoterapie po všech stránkách velmi nákladná, je po těchto terapiích u Hynečka vidět progres a chuť do další práce.

Terapii s delfíny doporučuji všem, protože jsou to bytosti, které dělají zázraky. V našem případě tedy určitě. Je jen škoda, že jsou pro nás v naší situaci tak nákladné, a tak daleko.

Pokud tedy máte chuť být Na Vlně Laskavosti a pomoci malému Hynkovi zpět mezi delfíny, můžete s námi vyběhnout z OC Central Kladno 14.9.2017 a svými padesáti korunami přispět na Hynkovu delfínoterapii. Děkuji mamince Hynečka za krátké přiblížení terapie s delfíny a vás všechny zvu k běhu pro dobrou věc.

Autorem fotografií je Martina Kaderková 2017

V létě roku 2014 prožil Hyneček událost, při které utrpěl úraz v bazénu. Prožitek byl natolik vážný, že musel být v kritickém stavu letecky převezen do FN v Motole. Došlo k poškození mozku v důsledku doby strávené pod vodou. Stav byl lékaři hodnocen jako velmi kritický. K návratu do plnohodnotného života čeká Hynka dlouhá cesta, ale Hyneček je velmi statečný a my věříme, že to dokáže. Při jeho cestě k uzdravení můžete být i vy.

KONTO-HYNEK

TRANSPARENTNÍ ÚČET 

Jak to se mnou vypadá...

březen 2017


autorem fotografie je Martina Kaderková 2017

Od Hynečkova úrazu již uplynulo několik let, je mu pět roků a má za sebou nespočet terapií a řadu dalších před sebou. Všechny jsou velmi nákladné a každá pomáhá nějakým způsobem. Hynečkova rodina všechno prožívá s ním. Poprosil jsem maminku Hynečka, která je s ním v podstatě 24 hodin denně, aby nám odpověděla na pár otázek ohledně aktuálního stavu.

Paní Mirko, Vy jste intenzivně podle svých možností spolu s manželem u všech terapií, vypozorovali jste za tu dobu, která z terapií je Hynečkovi příjemná a u které vidíte nejvíce příznivý dopad?

Příjemné je to na koních a delfínech, moc si taky užívá masáž, tu má každý pátek po cvičení. Kraniosakrální terapie a práce s energií je dlouhá a já musím dělat srandu, aby zvládl ležet a nehýbat se, někdy i jednu hodinu. No a obleček jak kdy a co se po něm zrovna chce. Hyneček ale cvičí rád a nějak moc neprotestuje. Každá ta terapie mu toho dává hodně. Těžko říct, která mu nejvíc pomáhá. Máme to sestavené tak, aby se to všechno dalo zvládnout a terapie se doplňovaly.

Jak vypadá Váš a Hynkův běžný den?

Každý den je jiný. Od pondělí do pátku Hynek cvičí 4 hodiny v Axonu. Úterý a čtvrtek máme ještě koníky. Po koních v úterý ještě kraniosakrální terapii a v pátek po cvičení masáž. Jednou za 14 dní sobota a neděle koně. O víkendu cvičení doma. Protahování, trénování stoje ve stojanu. Hynek miluje vodu, tak se snažíme zapojit do terapie i pobyt v bazénu.

Můžete nám prozradit, kolik finančních prostředků je potřeba na měsíční terapii pro Hynečka?

Cvičení v Axonu stojí 61 000,- (za měsíc)

Kraniosakrální terapie 500,- (za týden)

Koně 500,- (za týden)

Masáž 600,- (za týden)

LPG 450, - (prokrvení nohou za týden)

Hodně financí také projezdíme. Zdravotní materiál si hradíme ze svého. Tím že má PEG (podávání výživy pomocí perkutánní endoskopické gastrostomie), tak potřebuje neustálou kontrolu vstupu do bříška. Dostává hromadu doplňků stravy, vitaminy atd.

Já vím, že je kolem Hynečka množství dárců a laskavých lidí, kteří Vám pomáhají, přejete si jim něco vzkázat?

Když se nám ta nešťastná událost přihodila, tak jsem seděla v motolské nemocnici a hrozně jsem brečela.

Říkala jsem si "Kdo nám v dnešní době pomůže, každý má dost vlastních starostí, co budeme dělat?"

Ale díky této nešťastné události jsem poznala, kolik laskavosti v sobě lidé stále mají a máme velké štěstí, že tito lidé jsou kolem Hynečka, kolem naší rodiny. Stále přicházejí lidé a chtějí pomáhat a nejen nám. Tito dobří lidé pomáhají i v jiných rodinách, bez nich by byl náš i životy jiných rodin mnohem, mnohem těžší.

Jsem za to všechno všem hrozně moc vděčná a ze srdce děkuju. Ono se nedá popsat, jak jsem šťastná, že v tom hlubokém příběhu Hynečka nejsme sami.

Děkuji za rozhovor mamince Hynečka a přeji celé rodině, zvláště pak Hynečkovi pevné zdraví a spoustu dobrých lidí, kteří budou Hynečka na cestě k vyléčení podporovat. A těm z Vás, kteří se podílíte na laskavostech každodenního života děkuji já. Každým svým dobrým skutkem tvoříte svět lepším místem pro život. 

autorem fotografií je Martina Kaderková 2017